Dzień Aproksymacji π

Dzień Aproksymacji π

Dzień Aproksymacji π przypada co roku 22 lipca. W 2021 roku wypada w czwartek.

Dzień Aproksymacji Liczby Pi to święto z lekkim przymrużeniem oka, ale z solidną matematyczną podstawą. Obchodzone jest w uznaniu dla jednej z najsłynniejszych i najbardziej fascynujących stałych w historii nauki – liczby π. Kojarzy się z precyzją, nieskończonością i ciekawością, która napędza ludzkość do odkrywania tajemnic wszechświata.

Święto przypada 22 lipca – bo zapis 22/7 to popularna przybliżona wartość liczby π, używana w obliczeniach już w starożytności. Dzień Aproksymacji Pi powstał jako nieformalna alternatywa dla bardziej znanego Dnia Liczby Pi (14 marca), ale zyskał uznanie wśród nauczycieli, entuzjastów matematyki i uczniów na całym świecie.

Liczba π to nie tylko wzór na obwód koła – to symbol nieskończoności, porządku ukrytego w chaosie i piękna matematyki. Święto promuje naukę przez zabawę, popularyzację logiki, otwartość na naukowe wyzwania oraz docenienie roli matematyki w codziennym życiu – od technologii po architekturę.

W Polsce Dzień Aproksymacji Pi jest mniej znany niż marcowe święto liczby π, ale pojawia się coraz częściej w szkołach i na uczelniach. Organizowane są konkursy, quizy, wspólne recytowanie cyfr π oraz – oczywiście – poczęstunki w postaci… ciast (ang. “pie”), które łączą matematykę z humorem i słodyczą.